BEZPIECZEŃSTWO DZIECI W SIECI

Internet jest piękny i potrzebny – pozwala poznawać świat i rozwijać się, komunikować się i nawiązywać relacje, dostarcza rozrywki i ułatwia mnóstwo spraw dnia codziennego. Mimo to jest też pełen zagrożeń – to cyberprzestępstwa, ale również hejt i przemoc, naruszenia prywatności, manipulacja i uzależnienie od sieci. Jak się przed tym bronić, jak zadbać o bezpieczeństwo w sieci? Należy poznać wroga i nie dać mu się podejść!
Rodzicu wiesz, jak chronić swoje dziecko, na co zwrócić uwagę, o to kilka wskazówek!

 • Zapewnij dzieciom bezpieczeństwo w Internecie
  Rodzicu ucz dzieci, jak korzystać z internetu bezpiecznie i odpowiedzialnie.
Kontrola rodzicielska z ograniczeniem treści uniemożliwia dzieciom i nastolatkom dostęp do stron internetowych poświęconych narkotykom, przemocy.
 • Otwarcie omawiaj zagrożenia
  Rodzicu określ, jakie treści dzieci mogą publikować i zwracaj uwagę na to, jakie treści czy sytuacje dzieci i nastolatkowie udostępniają znajomym i rodzinie. Bardzo ważne jest wyjaśnienie, dlaczego nie powinny udostępniać zdjęć, adresów i numerów telefonu w sieci.
 • Ograniczaj uprawnienia
  Rodzicu miej pełną kontrolę nad działaniami swoich dzieci w Internecie. Ograniczone uprawnienia na smartfonie lub tablecie zapobiegną pobieraniu niebezpiecznych aplikacji.
 • Ograniczaj czas online
  To, ile czasu dzieci powinny spędzać online, zależy od sytuacji i wieku. Racjonalne jest ustalenie z dziećmi czasu użytkowania urządzeń. Za pomocą środków technicznych rodzice mogą zadbać o to, by urządzenie wyłączyło się po określonym czasie, na przykład za pomocą aplikacji Google Family Link.
 • Sprawdzaj aplikacje przed instalacją
  Nie wszystkie aplikacje są odpowiednie dla małych dzieci. Rodzicu dokładnie sprawdź przed instalacją, czy aplikacja jest odpowiednia dla wieku i jakie uprawnienia są związane z jej używaniem. Hasło do App Store zapewnia potrzebną kontrolę.
 • Zainstaluj oprogramowanie zabezpieczające
  Kompleksowe rozwiązanie zabezpieczające z silną ochroną w czasie rzeczywistym jest częścią podstawowego wyposażenia każdego komputera, smartfona czy tabletu. Chroni przed złośliwym oprogramowaniem i stanowi podstawę dla większego bezpieczeństwa podczas surfowania.
Sieć dla dzieci staje się nowoczesnym podwórkiem. W internecie znajdują rozrywkę, edukację, ale także wiele niebezpieczeństw. Dlatego tak istotna jest rola rodziców, którzy mogą ochronić swoje pociechy przez cyberzagrożeniami. O bezpieczeństwie dzieci w sieci mówi się bardzo dużo, ale ostatecznie wciąż jest to temat wymagający szczególnej uwagi i wiedzy, bo tych zagrożeń stale przybywa. 

Młody człowieku, a ty zdajesz sobie sprawę jakie zagrożenia czekają na ciebie w internecie.
Korzystania z internetu trzeba się  nauczyć. Dlatego przed rozpoczęciem korzystania z sieci, warto dowiedzieć się, jakie zagrożenia można w niej spotkać i jak ich uniknąć. Jeden błąd może kosztować naprawdę dużo i prowadzić do poważnych problemów.
Cyberprzemoc a zasady bezpieczeństwa w sieci
Cyberprzemoc może mieć różne formy i nasilenie, lecz zawsze jest formą przemocy i agresji. Jeśli masz własne profile w mediach społecznościowych, na platformach do gier lub w innych serwisach online, musisz być ostrożny. Ktoś (nawet ktoś, kto Cię nie zna), może np.:
 • przerobić Twoje zdjęcia i filmy w sposób ośmieszający i opublikować je,
 • rozprowadzać fałszywe i krzywdzące informacje na Twój temat,
 • komentować Twoje wpisy w sposób złośliwy, obrażać Cię,
 • zdradzić Twoje sekrety i prywatne informacje,
 • włamać się na Twoje konta i podszyć się pod Ciebie.
Cyberoszuści a zasady bezpieczeństwa w sieci
Zawsze pamiętaj też, że osoba, z którą rozmawiasz w sieci, może być kimś zupełnie innym, niż myślisz. A informacje, które jej udostępnisz, mogą zostać wykorzystane przeciwko Tobie. Podwójną uwagę zachowaj w kontaktach z nieznajomymi – np. na forach czy w grupach. Zawsze ustalaj bezpieczne nicki i silne hasła, które będziesz co jakiś czas zmieniać. Nie akceptuj zaproszeń od nieznajomych, nie odczytuj podejrzanych wiadomości i nie otwieraj załączników, które w nich się znajdują. Jeśli poznajesz nową osobę w sieci, bądź ostrożny – nie podawaj swoich danych i nie wysyłaj zdjęć. Opowiedz o niej bliskim!
Szkodliwe strony i treści a zasady bezpieczeństwa w sieci
W internecie publikować może każdy. Każdy może przedstawić kłamstwo jako prawdziwą informację. Nie możesz wierzyć wszystkiemu, co przeczytasz lub zobaczysz w internecie. Korzystaj tylko ze sprawdzonych i bezpiecznych serwisów, a jeśli czegoś nie jesteś pewien, sprawdź to lub poproś bliskich o pomoc.
Naruszenia prywatności a dzieci i młodzież w sieci
Na pewno wiesz, że wszystko, co umieścisz w internecie, już w nim zostanie. Dlatego zawsze przed wrzuceniem zdjęcia czy filmu, przed napisaniem komentarza, przed wysłaniem wiadomości, przed podaniem danych zastanów się, czy powinieneś to zrobić. Czy to może obrócić się przeciwko Tobie lub innym? Czy masz zgodę osoby, która jest na zdjęciu lub filmie?
Internet to doskonałe źródło wiedzy. Najmłodsi użytkownicy mogą w świecie online dotrzeć m.in. do wielu cennych szkoleń, poradników i programów edukacyjnych. Jednak z korzyściami płynącymi z dostępu do Internetu wiąże się niestety ryzyko dotarcia do nieodpowiednich treści, dotyczących na przykład przemocy.
Sieć jest miejscem, dzięki któremu dzieci zawierają nowe znajomości online, spotykają się z przyjaciółmi, wymieniają wiadomościami. Są też niestety narażone na kontakt z osobami, które mogą mieć wobec nich złe zamiary. Wyłudzanie danych osobowych, uwodzenie, hejt, czyli szeroko rozumiana cyberprzemoc – to tylko przykłady działań zagrażających najmłodszym w wirtualnym świecie. Ogólnie rzecz ujmując, Internet jest bezpieczny wtedy, gdy jego użytkownik ma dużą świadomość czyhających w nim zagrożeń i zna metody ochrony przed nimi. 
Copyright 2024 © All rights Reserved. Camarelo