Bezpieczeństwo dziecka - czyli jak nauczyć dziecko bezpiecznych zachowań

Każdy rodzić robi wszystko, aby jego dziecko było bezpieczne, czuło się kochane, nie bało się otoczenia i innych ludzi. Mamy jednak czasy, gdzie na nasze maleństwo, nasz skarb czeka dużo niebezpieczeństw, groźnych sytuacji.

Nauczenie dziecka bezpiecznych zachowań to zapewnienie spójnego, zrozumiałego przekazu na temat zagrożeń oraz sposobów radzenia sobie z nimi.

 1. Zachęcaj malucha do otwartej komunikacji, co buduj zaufanie, aby czuło się swobodnie i dzieliło się swoimi obawami i doświadczeniami.
 2. Wdrażaj do codziennego życia bezpieczne nawyki, takie jak zabezpieczanie przedmiotów niebezpiecznych, przestrzeganie zasad ruchu drogowego.
 3. Angażuj dziecko w gry i symulacje, które pomagają mu zrozumieć konsekwencje różnych zachowań oraz jak reagować w przypadku niebezpieczeństwa.
 4. Ustal z dzieckiem listę osób, do których ma zaufanie.
 5. Naucz dziecko, że musi wiedzieć jak się nazywa i gdzie mieszka i powinno znać numer telefonu do mamy lub taty.
 6. Uświadom dziecko, jeśli się zgubi, najlepiej zwrócić się o pomoc do osoby publicznej – ekspedientki, policjanta, ochroniarza. Druga zasada zgubienia – nie wolno oddalać się z miejsca.
 7. Naucz dziecko, jak zadzwonić pod numer alarmowy oraz jak bezpiecznie opuścić budynek lub reagować na inne zagrożenia.
 8. Bądź dla swoich dzieci wzorem prawidłowego zachowania – zawsze i w każdej sytuacji. Często przypominaj im zasady prawidłowego, bezpiecznego zachowania w różnych sytuacjach.
 9. Ucz swoje dzieci, by podczas Twojej nieobecności w domu nikomu nie otwierały drzwi (nawet znajomym, a także innym dzieciom). Zostaw dzieciom w znanym im miejscu ważne numery telefonów.
 10. Wyjaśnij dziecku, że w sytuacjach problemowych może głośno krzyczeć, płakać, wołać o pomoc
 11. Pilnuj dzieci podczas zabaw na podwórku – nie pozwalaj im bawić się w niebezpiecznych miejscach (plac budowy, przy ulicy), uczulaj na niebezpieczne przedmioty (zapałki, pręty)
 12. Naucz dziecko jak ma się zachowywać w kontakcie z obcymi zwierzętami- pamiętaj, że dzieci bardzo lubią bawić się z psami, kotami
 13. Bezwzględnie zakazuj dzieciom przyjmowania od obcych jakichkolwiek prezentów, słodyczy, napojów.
 14. Zakaż im wsiadania do pojazdów kierowanych przez obcych , oddalania się z nieznajomymi. Niech nie słuchają obietnic: „chodź ze mną, a coś dostaniesz lub pokażę ci coś ciekawego”. Musisz zrobić wszystko, żeby Twoje dziecko było nieufne wobec nieznajomych.
 15. Poinformuj dzieci , że w każdym przypadku powinny powiedzieć rodzicom o zaczepiających je osobach, wypytujących „co w domu, o której wrócą rodzice? gdzie stoi wasz samochód?”
 16. Przestrzeż je, by zawsze mówiły gdzie, z kim, o której godzinie wrócą do domu.
 17. Zawsze zwracaj uwagę na zachowanie swoich dzieci i ich przyjaciół.
 18. Traktuj swoje dziecko poważnie, nie bagatelizuj jego problemów. Codziennie znajdź czas na rozmowę ze swoim dzieckiem.

Copyright 2024 © All rights Reserved. Camarelo