Copyright 2025 © All rights Reserved. Camarelo
Pamiętaj, że liczy się każdy moment, który możesz poświęcić na głośne czytanie dziecku w zabieganej codzienności, nawet gdyby miało nim być zaledwie 5 minut wspólnego pochylenia się nad książką.
Dlaczego powinniśmy czytać książki naszym pociechom? Wszyscy wiedzą, że czytanie dzieciom ma mnóstwo zalet. Nie tylko pozytywnie wpływa to na rozwój maluszków, lecz także pomaga im lepiej zrozumieć otaczający je świat, buduje silną więź między nimi a rodzicami, a ponadto na całe życie kształtuje nawyk czytania.
Warto pamiętać, że na każdym etapie rozwoju przydadzą się nieco inne książeczki. Zaczynamy od książek z dużą ilością ilustracji, by stopniowo przechodzić do tych, w których jest coraz więcej tekstu. U niemowląt książki mogą też wspierać rozwój zmysłów i małej motoryki. Sprawdź, co warto czytać dziecku na każdym etapie jego rozwoju – od życia płodowego po niemowlęctwo i wiek przedszkolny.
Głośne czytanie dziecku można rozpocząć już od 4. miesiąca ciąży, ponieważ wtedy maluch zaczyna odbierać dźwięki z otoczenia. Z kolei w 6. miesiącu życia płodowego rozwijają się u niego komórki mózgowe, a miesiąc później dziecko zaczyna wyłapywać rytm i melodię języka. Czytając dziecku jeszcze w okresie prenatalnym, czyli gdy radośnie pływa sobie w Twoim brzuchu, masz szansę budować z nim więź. W tym czasie możesz czytać mu na głos np. swoje ulubione bajki z dzieciństwa. Co ciekawe, udowodniono, że po narodzinach dzieci preferują właśnie te historyjki, które słyszały będąc w brzuchu mamy, czują się przy nich bezpiecznie i spokojnie. Kto wie, może właśnie ta wiedza ułatwi Ci usypianie maluszka w przyszłości?
Najmłodsze dzieci uczą się przez naśladowanie rodziców. Dlatego wspólna lektura w naturalny i niewymuszony sposób przygotuje im grunt pod przyszłą naukę samodzielnego czytania. Oswajanie kilkulatków z książkami rozwija ich zdolności poznawcze i tworzy nowe połączenia między neuronami. W praktyce oznacza to, że maluchy, które regularnie słuchają bajek i wierszyków szybciej uczą się czytać, a nierzadko też lepiej radzą sobie z przyswajaniem innych umiejętności. Podczas wspólnego czytania twoje dziecko styka się z mnóstwem nowych słów i pojęć. Czytając dziecku, pomagasz mu przy okazji przyzwyczajać się do skupienia uwagi na konkretnej czynności przez dłuższą chwilę. Książki to dla dziecka skarbnica wiedzy o emocjach. Każdy bohater wszak jakieś przejawia, a zazwyczaj w jednej powieści jest ich cała masa. Dzięki tym historiom nie tylko poznaje uczucia, ale także uczy się je nazywać i dowiaduje się tego, jak można je wyrażać. Czytanie dzieciom pobudza nie tylko wyobraźnię, ale pozwala łączyć nową wiedzę z tym, co maluch już zna. Dziecko, które ma styczność z literaturą od najmłodszych lat, dużo wcześniej poznaje litery i to, co się za nimi kryje. To świetny wstęp do nauki.
Od czarno-białych kartonówek dla niemowląt po emocjonujące powieści detektywistyczne – w księgarniach aż roi się od pozycji dla małych czytelników. Przy wyborze kieruj się preferencjami malucha i jego wiekiem.
To jedna z najlepszych form spędzania czasu razem z dzieckiem – jak wspólna zabawa czy gry, ponieważ wymaga zaangażowania. Warto więc uczynić z czytania codzienny rytuał. Szczególnie w dobie telefonów, gier komputerowych i bajek w telewizji jest to niezwykle ważne dla prawidłowego rozwoju naszych pociech. Czytanie to wielka przyjemność, ale i nauka wpływająca na rozwój dziecka. Dlatego warto czytać swoim Pociechom już od urodzenia. Dziecko nie do końca rozumie znaczenie wszystkich słów, ale słyszy Twój głos i intonację, czuje rytm wypowiadanego tekstu i płynące z niego emocje. Dzięki temu rozwija się intelektualnie i społecznie