Pierwsze chwile po porodzie

Przez dziewięć miesięcy czekasz na narodziny dziecka. A czy zastanawiałaś się, co będzie się działo po porodzie?

Najważniejszą potrzebą nowo narodzonego dziecka jest potrzeba bliskości. Zaspokaja ją pierwszy kontakt „skóra do skóry” („skin to skin”, STS) dziecka i matki zaraz po porodzie. Zachowanie kontaktu STS polega na położeniu nagiego noworodka z jeszcze zachowaną pępowiną na nagim ciele matki, aby oboje mogli nawiązać kontakt wzrokowy.  Kangurowanie dziecka powinno  trwa zasadniczo dwie godziny – badania pokazują, że mniej więcej tyle czasu potrzeba, aby noworodek uspokoił się i ustabilizował. W tym czasie nagi maluch wtulony jest w odsłonięte ciało mamy – tak, aby zapewnić jak najlepszy kontakt „skóra do skóry”.

W pierwszej godzinie po porodzie maluch jest w stanie samodzielnie sięgnąć po pierś i utrzymywać kontakt wzrokowy z mamą. Wsłuchuje się w kojące bicie serca, rozpoznaje głos.

Choć pierwsze badanie noworodka nie wygląda zbyt przyjemnie, jest bardzo potrzebne, by ocenić stan dziecka. Dziecko przychodzące na świat jest tak bardzo delikatne i kruche. Nic więc dziwnego, że przeraża nas to, w jaki sposób „traktuje je” personel szpitala – tuż po porodzie, ale też potem np. podczas kąpieli. Nie bój się. Choć wygląda to, na pierwszy rzut oka, trochę dziwnie, twoje dziecko na pewno jest w dobrych rękach, płacz po porodzie na pewno jest oznaką pozytywną.

Prezentujemy noworodka w pierwszych godzinach po porodzie – w skrócie.

  • po urodzeniu, jeszcze przed przecięciem pępowiny, maluszek zazwyczaj jest układane na brzuchu matki. Ten bliski kontakt jest dla niego bardzo ważny – łagodzi stres doznany podczas przejścia na świat, na brzuchu mamy grzeje się ciepłem jej ciała, słyszy znajome bicie serca, czuje się bezpiecznie.
  • jest uważnie oglądany przez położną, a następnie przez lekarza neonatologa, który dokonuje jego oceny w skali Apgar. Obejmuje ona: oddech, akcję serca, zabarwienie skóry, napięcie mięśni, odruchy. Każdy z tych parametrów ocenia się na 0 do 2 punktów. Ocena Apgar noworodka urodzonego w dobrym stanie mieści się w granicach od 8 do 10 punktów.
  • noworodek zostaje zmierzony i zważony, dodatkowo mierzy się obwód główki, klatki piersiowej i brzucha. Lekarz zwraca także uwagę na zachowanie dziecka, np. charakter krzyku, napięcie mięśniowe.
Copyright 2024 © All rights Reserved. Camarelo