Zabawa - stymulacja rozwoju i budowanie więzi

Zabawa z dzieckiem to wspólnie spędzony czas z nami rodzicami. Jednocześnie te cudowne chwile razem mają ogromny wpływ na rozwój maluszka i budowanie relacji pomiędzy nami.

Dziecko cały czas intensywnie się rozwija. Stawia pierwsze kroczki, doskonali sprawność manualną, wypowiada pierwsze proste sylaby lub wyrazy – wprost chłonie otaczającą go rzeczywistość. Dziecko uczy się przede wszystkim przez obserwację i zabawę, która stymuluje i wzbogaca jego rozwój.

Zabawa powinna rozwijać kreatywność dziecka, jego wyobraźnię lub wspomagać rozwój ruchowy. Stanowi również dobrą okazję do pogłębiania łączących nas                        z maluchem więzi uczuciowych.

Oto kilka pomysłów na wspólną zabawę dla Was obojga

Zabawy mające na celu poznawanie różnych faktury, wielkości – razem  z dzieckiem badaj, opisuj i dotykaj poszczególnych produktów.

Buduj razem z dzieckiem tunel z przedmiotów codziennego użytku. Możesz użyć krzeseł i koca, kartonów, poduszek. Maluch będzie się doskonale bawić, przechodząc przez tunel, na którego końcach czekają na niego rodzice. Zabawa ta pomaga rozwijać sprawność ruchową dziecka.

Razem z dzieckiem maluj farbami, kredkami – oczywiście maluch nie namaluje konkretnych obrazków, ale będzie się świetnie bawił, widząc, że sam może coś stworzyć. Wykorzystajmy tą zabawę do nauki kolorów.

Bawcie się klockami, aby poznać kolory, spójność elementów.

Bawcie się w „a-kuku“. Dziecko naprawdę wierzy, że jest niewidzialne, gdy zasłoni oczy rączkami

Codzienne czytanie na głos. Nawet jeżeli czytasz przez zaledwie 5 lub 10 minut, Twoje dziecko nauczy się słów, słuchając, jak je wypowiadasz

Zabawy przy muzyce: np. swobodny taniec (także ze śpiewem); poruszanie się do muzyki różnymi swobodnymi lub określonymi przez drugą osobę sposobami (np. jak słonie, jak żabki, jak motylki itp.); naśladowanie tempa muzyki ruchami określonych części ciała; poruszanie się w dowolny lub wyznaczony sposób i zatrzymanie w bezruchu (w określonej lub dowolnej pozycji) na czas ciszy; wzajemne naśladowanie ruchów; z zasłoniętymi oczami dziecko porusza w takt muzyki wskazaną częścią ciała.

Zabawa powinna interesować i wciągać, dlatego ważne jest dostosowanie jej do wieku i etapu rozwoju dziecka. Inne potrzeby będzie miał niemowlak, a inne dwulatek czy przedszkolak.

Zabawy z dziećmi w okresie niemowlęcym powinny rozwijać zmysły – węch, dotyk, wzrok, słuch i smak. Zmysł dotyku rozwija się poprzez przytulanie i głaskanie malucha oraz obcowanie z przedmiotami o zróżnicowanej fakturze i temperaturze. Wzrok pobudzany jest przez wiszącą nad łóżeczkiem dziecka karuzelę i najbliższe otoczenie – dekorujące pokoik dziecięcy balony, wstążki i pluszaki. Doskonałą rozrywką dla tak małego dziecka jest śpiewanie, kołysanki i grzechotki. Malucha, który jeszcze nie potrafi mówić, można zabawiać wszelkiego rodzaju opowieściami i rymowankami, które ćwiczą pamięć i rozwijają poczucie rytmu.

Dzieci po 1. roku życia powinny poznawać zabawy manipulacyjne – klocki, puzzle i układanki czy dopasowywanie kształtów. Dostrzegają one już skutki działania i zaczynają postępować celowo, dlatego zabawki mogą mieć bardziej rozbudowane funkcje, np. wydawać odgłosy.

Około 2. roku życia dziecko zaczyna zauważać swoich rówieśników i to właśnie wtedy warto wprowadzać aktywniejsze zabawy, które wymagają zaangażowania większej ilości osób. Maluch uczy się współżycia z innymi ludźmi i funkcjonowania w grupie oraz kształtuje umiejętność mowy. Zabawy angażujące w tym wieku to zabawy z innymi dziećmi – w domu, na placu zabaw czy w piaskownicy.

Przedszkolaki zazwyczaj doceniają najbardziej zabawy ruchowe, które skutecznie przeciwdziałają znudzeniu i braku energii. Wszelkie gry integracyjne kształtują rozwój społeczny i emocjonalny dziecka, które poznaje rówieśników i szuka swojego miejsca w grupie. Zdolności poznawcze można kształtować poprzez zabawy typu „Zgadnij, kto to”, „Prawda czy fałsz” i kalambury.

Pamiętajmy, że główną rolą zabawy jest dostarczenie dziecku przyjemności, ale też zaspokojenie potrzeby ruchu oraz działania. Najważniejszą zaletą wspólnych zabaw jest to, że dziecko ma poczucie bezpieczeństwa. Gry i zabawy pozwalają mu rozwijać relacje z ludźmi i budować więzi. Bawiąc się z dzieckiem nie tylko dbamy o jego potrzeby, ale również korzystamy z tego my sami – jeśli tylko zaufamy swojej intuicji i angażując się w zabawy z dzieckiem oderwiemy się na chwilę od codziennych spraw.

Zasady dobrej zabawy

powinna być spontaniczna – nie zmuszaj dziecka do zabawy;

pozwól dziecku odnosić w zabawie sukcesy – wzmocni to wiarę we własne siły;

weź pod uwagę zainteresowania dziecka – nie narzucaj dziecku zabaw ze swojego dzieciństwa, bo zwyczajnie może ich nie lubić;

ogranicz swoją pomoc do niezbędnego minimum, by dziecko uczyło się niezależności;

przedstawiaj jasne i zrozumiałe instrukcje – możesz też pokazać w jaki sposób wykonać daną czynność, by dziecko mogło cię naśladować;

zabawa ma być dostosowana do wieku i predyspozycji dziecka – zbyt łatwa nie będzie stymulowała jego rozwoju, zbyt trudna może wywołać stres i zniechęcenie;

pamiętaj o nagradzaniu dziecka pochlebnymi słowami.


Copyright 2024 © All rights Reserved. Camarelo